İstanbul Hurdacı

Güncel Hurda Kablo Fiyatları 2024

Hurda olarak satılan kablolar, geri dönüşümde kullanılan metal içerikli malzemelerdir. Bu ürünler, atıkları yeniden işlemek ve çevre kirliliğini yok etmek amacıyla toplanır. Toplanan malzeme daha sonra, türü ve ağırlığına bağlı olarak uygun rakamlarla satılır.Arz-talep, dolar değişkenleri ve miktar gibi unsurların da etkisiyle güncel hurda kablo fiyatları değişkenlik gösterir.

Güncel Hurda Kablo Fiyatları Nelerdir?

Güncel Hurda Kablo Fiyatları
Güncel Hurda Kablo Fiyatları Nelerdir?

Kablo hurda alımlarında uluslararası ekonomik gelişmeler metal borsasını etkileyerek güncel rakamları oluşturur. Ayrıca alım bedellerini hesaplarken, kilogram cinsinden piyasa değeri belirlenir. Bazı kablo türleri ve kilogramına karşılık gelen maliyetleri şu şekildedir:

  • Karışık kablo: 130 TL.
  • TTR kablo: 138 TL.
  • Enerji hattı kablo: 150 TL.
  • Antigron: 160 TL.
  • Tek damar kablo: 190 TL.

Hurdacılık dinamik ve değişken bir sektör olduğu için bu fiyatlar an be an değişebilir. Bu nedenle güncel skaladan haberdar olmak için güvenilir kaynakları takip etmelisiniz.

Güncel kablo hurda fiyatları temel olarak içermiş olduğu metalin ücretine göre belirlenir. Bu ücretlerse; arz-talep dengesi, dolar kuru, LME verileri, uluslararası piyasa koşulları gibi etkenlere göre değişiklik gösterir. Bu bağlamda ücreti en yüksek olan metallerin bakır ve alüminyum olduğunu ifade etmek mümkündür. Eğer kablolar yoğun miktarda bu değerli metalleri içeriyorsa satış fiyatı nispeten daha yüksek olacaktır.

Bakır Hurda Kablo Fiyatları 2024

Güncel hurda fiyatları skalasına bakıldığında, bakırın en değerli materyaller arasında yer aldığını görmek mümkündür. Geri dönüşüme uygunluğu ve elektrik iletkenliğinden dolayı son derece rağbet gören bir malzemedir. Elektrik-elektronik sektöründe kullanılan bakır ürünler; inşaat, telekomünikasyon gibi alanlarda da tercih edilir. Yaygın olarak elektriksel sistemlerde ve akım kontrolünde kullanılır.

Bakır kablo fiyatları belirlenirken, ayıklama işlemi sonrasında eldeki materyalin ne kadarının kullanıma uygun olduğu önemlidir. Bakır miktarı fazla olsa da geri dönüşüm için kullanıma uygun olmayabilir. Bu yüzden ilk fiyat belirlenirken, kablo kalitesi net rakamı oluşturur. Detaylı bir inceleme yapıldıktan sonra hurda malzemenin ortalama fiyatı belirlenir.

Hurda bakır kablolar; imalat artığı, boyalı lama, kırkambar veya alaşımlı çeşitleriyle bilinir. Her birinin kalitesi ve içerdiği metal yoğunluğu farklı olduğu için fiyat skalası değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak bakır içeren kabloların değeri daha yüksektir.

Soyulmamış Hurda Kablo Fiyatları 2024

Güncel hurda Kablo Fiyatları
Soyulmamış Hurda Kablo Fiyatları 2024

Geri dönüşümde önemli bir yere sahip olan soyulmamış kabloların fiyatı ortalama 140 TL/kg civarındadır. Güncel hurda kablo fiyatları skalasına bakıldığında birçok malzemeye göre daha değerli olduğu söylenebilir. 

Bu ürünler, kullanım aşamasında diğer türlere göre daha az zarara uğrar. Mevcut değeri benzer versiyonlarına nazaran daha yüksektir. Kablo içerisindeki bakır alaşım, kablo çevresinde bulunan koruyucularla kaplıdır. Bu yüzden bakır miktarında bir değişim yaşanmaz ve kablo içerisindeki bakır korunur. 

Soyulmamış kablolar değerli olsa da işçilik maliyeti yüksektir. Materyal içerisindeki bakırın geri dönüşümde kullanılabilmesi için ekstra bir faaliyet gerekir. Bu durum kablo satın alımlarında hesaba katılır. Hurdacı firmalarının kâr marjı kapsamında güncel ücretlerinde değişiklik yaşanır.

Alüminyum Hurda Kablo Fiyatları 2024

Elektrik dağıtımında kullanılan bir diğer kablo türü alüminyum içeren malzemelerdir. Farklı türleri bulunan atıl ürünler yapısal özelliklerine göre; kılıflı, çıplak tel, kaplı örgülü, kordon gibi çeşitlere ayrılır. Kullanım alanları ise şebekeler, altyapı projeleri ve endüstri sektörüdür.

Kilogram fiyatı 120 TL civarında olan atıl ürün, hurdacı firmaları tarafından hassas teraziler kullanılarak satın alınır. Alım-satım sürecinde profesyonel bir yaklaşım belirleyen ekibimiz, bu malzemeleri adresinizden teslim alır. Ödemeler ise anında, nakit veya banka havalesi yöntemiyle yapılır.

Güncel hurda fiyatları alüminyum kablolarda da sabit değildir ve birçok değişkene bağlıdır. Bunlar; Londra Metal Borsası (LME) verileri, uluslararası lojistik maliyetleri, ülkelerdeki stok durumu, arz-talep, ekonomi, döviz dalgalanmaları ve geri dönüşüm firmalarındaki kâr marjıdır. Ekibimiz, güncel gelişmeleri yakından takip ederek adil bir fiyat politikası belirler.

Kablo Plastiği Hurda Fiyatları 2024

Güncel kablo hurda fiyatları, malzemelerin dış katmanlarındaki ürünler de eklenerek belirlenir. Bu bağlamda kablo plastiği ayrıştırma işlemlerinde farklı fiyat dağılımları mevcuttur. Atıl ürünün en üst katmanındaki malzeme de fiyatlandırmaya tabi tutulur. Kablo içerisinden çıkarılan metaller ayrı bir geri dönüşümde değerlendirilir.

Kablo plastiği her çeşit kablo ayrışımından sonra ortaya çıkabilir. Plastik malzemenin ortalama rakamları ise her hurdada aynıdır. Çünkü plastiğin kalitesi hurdada pek fazla değişmez. Çeşitli kablo hurdalarının geri dönüşümde ayıklanmasının ardından ortaya kablo plastiği çıkabilir. Bu plastiğin geri kazanımında iş yükü, diğer kablo ayıklama işlemlerine göre azdır.

Hurda Kablo Alımı Yapan Yerler

Güncel hurda Kablo Fiyatları
Hurda Kablo Alımı Yapan Yerler

Hurda alımı yapan yerler arasında ön plana çıkan firmamız, profesyonel tutumuyla geri dönüşüm sürecine destek olur. Adresten teslim alma fırsatı sunan ekibimiz, kabloları piyasa standartlarına bağlı kalarak güncel ücretler üzerinden satın alır. Sizler de alım-satım sürecine dahil olmak veya güncel hurda kablo fiyatları hakkında bilgi almak isterseniz firmamızla 7/24 iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WhatsApp Hattı Hemen Ara