İstanbul Hurdacı

Hurda Kablo Kg Fiyatı Ne Kadar?

Günden güne gelişen ve geri dönüşüm sektöründe önemli bir yere sahip olan hurdacılığın, sürdürülebilirlik açısından önemi son derece büyüktür. Pek çok atıl malzemenin değerlendirilmesini sağlayan bu sektörde, kablolar da oldukça önemlidir. Çeşitli kablo türleri, yeniden kullanılabilir olmasıyla geri dönüştürülmeye uygundur. Bu doğrultuda özellikle geri dönüşümle ilgilenenler tarafından hurda kablo kg fiyatı merak edilen konular arasında yer alır.

Hurda kablo fiyatı değişen piyasa koşulları ve ekonomik etkenlere göre sürekli değişim içerisindedir. Ayrıca bu atıl malzemenin pek çok farklı cinsi olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekir. Her bir türünde kullanılan malzemelerin cinsi ve oranı farklılık gösterdiğinden, fiyatlar da bu faktörlere göre değişebilir.

Hurda Kablo Çeşitleri

Hurdalar arasında önemli bir yeri bulunan kabloların pek çok farklı çeşidi olduğu söylenebilir. Farklı malzemelerden imal edilen bu atıl malzemenin içerisinde, cinsine göre; bakır, alüminyum, çelik gibi metaller yer alır. Birbirinden farklı çeşitlerinin bulunması da geniş bir fiyat aralığına sahip olmasında son derece etkilidir. Bu nedenle kablo fiyatları için çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Bakır Kablo Hurda

Üretiminde bakır tel kullanılan atıl malzemeler, bakır kablo olarak adlandırılır. Sinyalleri uzağa taşıyabilmesi ve elektrik akımlarına karşı direnç göstermesi, bu malzemenin sıklıkla kullanılmasını sağlayan sebeplerdir. Özellikle elektronik ve sanayi sektöründe kendine yer edinen bakır kablo, kullanılamaz duruma gelmesiyle hurda olarak nitelendirilir.

Bakır kablo hurdanın geri dönüşüm tesislerine gönderilerek tekrar kazanılması mümkündür. Bu sayede hem daha sürdürülebilir bir çevre meydana gelir hem de ekonomiye katkı sağlanır. İçerisinde bulunan bakır ayrıştırılarak tekrar işlenir ve kullanılabilir forma getirilir. hurda kablo kg fiyatı ayrıca bu atıl malzemenin fiyatını belirleyen en önemli faktörler arasında içerisindeki bakır oranı yer alır.

Soyulmamış Kablo Hurda

Soyulmamış kablo hurda, iletim hatlarında kullanılan ve ömrünü yitiren malzemelerdir. Bu tür malzemeler genellikle yeni inşa edilen binalarda kullanılmadan önce üretim atığı olarak ortaya çıkar. Pek çok sektörde kullanılan atıl malzeme, geri dönüştürülmeye uygundur. Bu amaçla hizmet veren tesislere götürülerek ayrıştırılır ve kullanılabilir bir form kazandırılır.

TTR Hurda Kablo

hurda kablo kg fiyatı kullanılma fonksiyonunu kaybeden ve atık sınıfına giren malzemelerden biri de TTR hurda kablolardır. Pek çok kablo çeşidi içerisinde bulunan bu malzeme, farklı miktarlarda tel içerir. Dışı PVC ile kaplanan ve içerisinde birbirine sarılı olan birden fazla tel demetinin bulunduğu TTR kablolar, farklı malzemelerden imal edilir. Bunlar genellikle bakır ve alüminyumdur.

TTR kablolar diğer çeşitlerde olduğu gibi birden fazla cihazı birbirine bağlama amacıyla kullanılır. Bu sayede cihazlar arasındaki güç ve enerji sinyallerinin aktarımı sağlanır. Ek olarak şebekelerden çeşitli cihazlara enerji akımı sağlayabilmek için de kullanılır.

Hurda Alüminyum Kablo

Yüksek yalıtım özelliğine sahip olan alüminyum kablo, dış kısmı PVC ile izole edilen bir malzemedir. İç ortamda nitelikli bir iletkenlik oluşturmak amacıyla kullanılan bu malzemenin geniş bir sektörde değerlendirildiğini söylemek mümkündür. Fakat her metalde olduğu gibi alüminyum kablo da belirli bir süre sonra ömrünü yitirebilir. Bu durumda atıl malzeme olarak nitelendirilir ve geri dönüşüm tesislerine götürülerek işlenir.

Çelik Hurda Kablo

Üretiminde çelik kullanılan kabloların kullanılamaz duruma gelmesi sonucu çelik hurda kablo ortaya çıkar. Pek çok farklı firma tarafından kullanılan bu malzeme, geri dönüştürülmeye uygundur. hurda kablo kg fiyatı bu sayede tekrar kullanılabilir hale getirilen atıl malzeme doğaya kazandırılır.

Hurda Kablo Kg Fiyatı Nasıl Belirleniyor?

Hurda kablo kg fiyatı
Hurda Kablo Kg Fiyatı Nasıl Belirleniyor?

Gelişmekte olan hurdacılık sektörü için atıl malzeme fiyatları önemli bir yere sahiptir. Alım satım işlemlerinde tüketicilerin doğru fiyatlara ulaşabilmesi, yüksek karlılık ve geri dönüşüm oranının artmasını sağlamak açısından önemlidir. Bu noktada en değerli atıl malzemelerden biri olan kablo çeşitlerinin de fiyatları merak edilir. Hurda kablo kg fiyatı pek çok farklı faktöre bağlı olarak değişir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • İçerisinde bulunan metalin türü
  • Kalitesi
  • Miktarı
  • Arz-Talep
  • Ekonomik koşullar
  • Piyasa
  • Döviz Kuru

Hurda fiyatlarında görülen değişimin sebepleri yukarıdaki gibidir. Söz konusu kablo olduğunda, üretiminde kullanılan malzeme, fiyatları yüksek oranda etkiler. Özellikle bakırın değerli olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bu malzemeden üretilen kabloların daha yüksek fiyatlara sahip olduğu söylenebilir.

Güncel Hurda Kablo Fiyatları

Hurda kablo kg fiyatı
Güncel Hurda Kablo Fiyatları

Hurda kablo kg fiyatı çok çeşitli etkenlere bağlı olarak değiştiğinden, net bir fiyat vermek zordur. Özellikle Londra Metal Borsası verilerine göre belirlenen fiyatlar hakkında bilgi sahibi olmak için bu veriler takip edilebilir. Atıl kablo fiyatları belirlenirken dikkate alınan diğer kaynaklar; piyasa koşulları, döviz kuru gibi ekonomik faktörlerdir. Bu kaynaklar sonucu en güncel fiyatlar belirlenir.

Hurda kablo fiyatları 2023 Kasım ayı itibariyle 110 ila 189 lira arasında seyretmektedir. Fakat bu değerlerin sürekli olarak değişim içerisinde olacağı unutulmamalıdır. Çınar Hurda firmamız, en güncel fiyatlar üzerinden alım-satım yapmaya devam etmektedir. Bu konuda güvenilirliğiyle adını duyuran firmamızla iletişime geçerek en güncel kablo kg fiyatı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WhatsApp Hattı Hemen Ara