İstanbul Hurdacı

Hurda Kablo Nasıl Soyulur?

Geri dönüşümün giderek yaygınlaştığı günümüzde, içeriğinde farklı metaller barındıran hurda kablolar oldukça önemli bir yere sahiptir. Hurda kablo nasıl soyulur, barındırdığı metallere göre farklı değerlerde satışı gerçekleştirilen kablolar, ayrıştırma işleminin ardından tekrar endüstriye kazandırılır. Kaynakların sürdürülebilirliği açısından son derece önemli olan geri dönüşümde, bireysel ve kurumsal olarak bu işlemi yapmak mümkündür. Geri dönüşüm firmalarına yapılacak satıştan kazanç elde etmek isteyenlerinse kablo soymanın püf noktalarını bilmesi önemlidir. Peki, hurda kablo nasıl soyulur?

Hurda Kablo Soyma Yöntemleri

Hurda Kablo Nasıl Soyulur
Hurda Kablo Soyma Yöntemleri

Hurda kablo soymak için yaygın olarak kullanılan birkaç farklı yöntem vardır. Bu yöntemler;

 1. Maket bıçağı ve el aletleri,
 2. Masa üstü tel sıyırıcılar,
 3. Elektrikli kablo soyma makinalarıyla gerçekleştirilebilir.

Görüldüğü gibi en basitten profesyonele doğru farklı yöntemlerle hurda kablo soymak mümkündür. Hangi yöntemin kullanılması gerektiği ise hurda kablo miktarıyla doğru orantılıdır. Eğer aylık olarak 100 kilogram civarında bir hurda kablodan söz ediliyorsa, maket bıçağı gibi el aletleri yeterli olacaktır. Fakat soyulacak kablo miktarı arttıkça diğer yöntemlerin kullanılması çok daha makuldür.

Kullanılan yöntemler dışında “Hurda kablo nasıl soyulur?” sorusuna yanıt arıyorsanız aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz:

 • Kablo miktarına göre plastiğin içindeki metalden kolayca ayrılması için belirli bir ısı gerekir. Az miktarda plastikten söz ediliyorsa, kablolar belirli bir sıcaklığa gelene kadar güneşte bekletilebilir ya da maket bıçağı gibi el aletleri kullanılıyorsa onlar ısıtılarak işlem yapılabilir.
 • Daha profesyonel bir biçimde kablo soyulacaksa, ısıtma işlemine gerek kalmadan masa üstü tel sıyırıcılar ya da kablo soyma makineleri tercih edilmelidir.

Hurda kablo nasıl soyulur, kablo miktarına bağlı olarak en çok kullanılan yöntemler bu şekildedir. Kablo soymada kullanılan materyallere göre en uygun yöntemi seçmeye dikkat etmelisiniz.

Soyulmuş Hurda Kablo Fiyatı Ne Kadar?

Hurda Kablo Nasıl Soyulur
Soyulmuş Hurda Kablo Fiyatı Ne Kadar?

Hurda kablo fiyatlarını belirleyen birkaç temel unsur vardır. Öncelikle kablonun içermiş olduğu metal türüne bakılır. Yaygın olarak alımı yapılan metal türleri ise şunlardır:

 1. Alüminyum Kablolar
 2. İç Tesisat Kablosu
 3. TTR Kablosu
 4. Çelik Zırhlı Kablolar

Metallerin fiyatlarını etkileyen unsurlar ise şu şekildedir:

 • Arz ve talep durumu
 • Lojistik maliyetleri
 • Döviz kurunda meydana gelen değişiklikler
 • Londra Metal Borsası (LME) verileri

Hurda kablolar soyulduktan sonra belirttiğimiz gibi önce içerdiği metal tespiti yapılır, sonrasında fiyatlandırma sürecine geçilir.

Soyulmuş Hurda Kablo Alımı Yapan Yerler

Hurda Kablo Nasıl Soyulur
Soyulmuş Hurda Kablo Alımı Yapan Yerler

Hurda kablolar için doğrudan geri dönüşüm firmalarına satış işlemi yapılabilir. Hurda kablo nasıl soyulur, atıkları ayrıştırarak endüstriye tekrar kazandırmaya çalışan firmalar, piyasada geçerli olan fiyatlar üzerinden alım satım yapar. Ancak fiyat belirlemesi yapılırken, soyulma işlemi sonrasında belirli testlerin yapılması, metal değerleri ve türlerinin tespit edilmesi de gerekir. Bu testler sırasında fiyatı belirleyecek temel unsur ise kabloların ne kadar bakır içerdiğidir.

Elinizde bulunan atıl malzemeleri değerlendirmek ya da soyulmuş haldeki kablolarınızı geri dönüşüme kazandırmak isterseniz firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Uzman kadromuz, piyasayı yakından takip ederek sizlere en güncel ücretleri sunmaktadır. Malzeme satışı gerçekleştirmek ya da detaylı bilgi almak isterseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WhatsApp Hattı Hemen Ara